BOOM WEARS BEGÜM SALİHOGLU FOR GALATAMODAOn Wednesday (26 Mayıs) GALATAMODA Fashion Fest is starting as we all look forward to each year. Designers prepared new pieces special just for this event and I wore one of them, BEGÜM SALİHOĞLU first for you Styleboomers:))


I grab my silver mask and knocked on the door this Friday!


This romantic nude dress above is flowing! There exists another version of the same dress covered with lace all over.BEGÜM SALİHOĞLU's birght tones are wonderful! Green, blue and fuschia at their brightest tones.
The green dress above with its color and draped details were one of my favorites.Another fave is this combination above. Soft pale green and fuschia. Drapes and metallic spikes !!Modelling is hard work! Indeed!BEGÜM SALİHOĞLU created a new beachwear line for GALATAMODA! I wore a blue strapless flower apliqued dress but pink was better.BEGÜM SALİHOĞLU's showroom was very comfortable and chis. All those pieces you see hanged will be available during 26-30 May at Tepebasi/ISTANBUL: highest price tag will be 750TL.STYLEBOOM bir tasarımcıya uğrar da couture giymeden durur mu?? Şanım yürüsün dedim, bir de couture parça seçip giydim:) Yukarıda gördüğünüz kuş tüylerini andıran ipek şifon parçalarla hazırlanmış elbise GALATAMODA'da yok tabii ama yaklaşan düğün ve mezuniyet sezonu için aklınızda bulunsun, bu ve buna benzer pek güzel couture elbiseler Begüm Salihoğlu'nun Bebek Bostanı Sokak'taki showroomunda ve Beymen'lerde sizi bekliyor . Rengi, dokunuşu, göğüs altından beli kavrayan gümüş rengi kemer detayı ile ben bu elbiseye bayıldımm! Hatta fotoğraflarımı çeken arkadaşım bile en son bana "bi kuğu ol!" diyordu:)))


GALATAMODA
26-30 Mayıs
TEPEBAŞI TRT BİNASI ÖNÜ

Fotoğraflar : Tolga GÜNAY

2 Responses so far.

  1. Rh+ says:

    giydiğin bütün tasarımları çok beğendim,galatamodaya gidemedim ama beymende tek tek bakacağım begüm salihoğlunun tasarımlarına:)

  2. Gerçekten de Begüm'ün elbiseler harikaydı! Mutlaka uğra hatta yakınd Bebek Festivalinde de olur sanıyorum. Bu ara daha detaylı yazılar blogumun Türkçesinde:)
    www.style-boom.blogspot.com